SZKOŁA PODSTAWOWA W DASZEWIE

Menu

11 LISTOPADA – NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także i w naszej szkole 10 listopada 2017r. odbyła się z tej okazji akademia. W uroczystym apelu, który rozpoczął się od wprowadzenia pocztu flagowego i odśpiewania hymnu narodowego, wzięli udział uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, pracownicy szkoły. Uczniowie klas IV-VII oraz członkowie koła historycznego przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze pt. „Dwa głosy o 11 listopada”. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć ciężkie czasy Polaków i skłonić Nas do refleksji. W ciekawy i obrazowy sposób uczniowie przedstawili losy naszej Ojczyzny, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za Ojczyznę. Uczniowie podczas uroczystości recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne „Miejcie nadzieję”, „Rota”, „Dziś idę walczyć Mamo!”, „Pierwsza Kadrowa”, które dodatkowo uświetniły akademię. Uroczystość z okazji Święta Niepodległości była dla uczniów lekcją historii i patriotyzmu. Do akademii przygotował uczniów nauczyciel historii. Po programie artystycznym wystąpiły uczennice klasy V i VII - Marika, Julia, Kasia i Nikola, które wykonały taniec z flagą do pieśni „Niepodległość, trudne słowo”.